• muhabbet

  .
  muhabbet
  3 ... teflon
 • abdürrahim karakoç

  .
  duygularıma tercüman olan şairdir.

  abdürrahim karakoç
  2 ... badem gozlu oldum
 • ankara

  .
  ankara da sıradan bir orman.

  ankara
  3 ... badem gozlu oldum
 • gecenin karikatürü

  .
  gecenin karikatürü
  15 -1 ... alyssum
 • üzülmek

  .
  üzülmek insan vücudun yaşadığı meşakkatli hadiselere karşı verdiği doğal bir tepkidir.
  öyle garip insanlar var ki üzülmekle acziyet diye alay etmeye kalkan, insani hissiyatlarla duygu sömürüsü arasındaki farkı ayırt edemeyen...
  tamam artık üzülmek de yok. her şeyi içimize atacağız.
  4 ... melal i intizar
 • açıktan edebiyat okuyup profosor olmak

  .
  .
  açıktan edebiyat okuyup profosor olmak
  1 ... badem gozlu oldum
 • sözlük kızlarının fotoğrafları

  .
  sözlük kızlarının fotoğrafları

  bunu her gördüğümde gülümsüyorum * çok tatlı :D
  37 -6 ... fulp piction
 • ahmet aslan

  .
  Farklı bir sesi olan, hissederek söyleyen ve çirkin karizmasına sahip olan bir sanatçı.

  (bkz: giresun un içinde)
  https://youtu.be/SpJDyj532A0

  (bkz: şu kanlı zalimin ettiği işler)
  https://youtu.be/qv5pT7Qw01c

  (bkz: dilsizdir benim acılarım)
  https://youtu.be/goKo7tkouyk

  (bkz: geberiyorum)
  https://youtu.be/hS5qjx-xQc0

  (bkz: nem kaldı)
  https://youtu.be/na1kcFLe1Yo
  8 ... kara erik habbesi
 • türkiye yerli yumurta üretti

  .
  türkiye yerli yumurta üretti

  Yumurtada bile bağımlıyız Avrupa bizi kıskaniyiii.
  2 ... kobra nejdet
 • çocukken korkulan şeyler

  .
  Sabah ezanından ve düdüklü tencereden korkardım.
  Sabah ezanı çok ürkütücü gelirdi, yatağın içinde dizlerimi karnıma çeker öylece bitmesini beklerdim ama bitince de uyku tutmazdı.
  Düdüklü tencerenin de patlamasından, elimi kolumu yüzümü yakıp yara içinde bırakmasından korkardım.
  8 ... kara erik habbesi
 • albert einstein

  .
  Yaşlı kıta Avrupa'nın en gelişmiş ülkelerinden olan Almanya denince aklımıza mühendislik alanındaki başarıları gelir. Öyle ki, teknoloji alanında heryerde Almanların izine rastlanır. Mühendisliğin yanında Almanya, diğer alanlardaki bilim kişileri ile de ünlüdür. Örneğin; "dünyanın en zeki kişisi" olarak bilinen Albert Einstein.

  O yıllarda Einstein, ileri görüşlülüğü ve başarısından ötürü bir çok üniversite ve kurum tarafından konferans vermesi için çağrılır. Bu tarz etkinliklere karayolu üzerinden gitmeyi tercih eden Einstein'a çoğu zaman sadece şoförü eşlik eder. Konferanslara Alman profesörle birlikte giden şoför bir süre sonra konukların sorduğu soruların hemen hemen aynı olduğunu fark eder. Bir yerden sonra artık şoför soruların yanıtlarını da kavramaya başlar.

  Bir gün yine bir konferansa giderlerken, şoför Einstein'a; “Profesör, yıllardır size hizmet ediyorum. Sizinle beraber Avrupa'nın birçok şehrinde konferanslara gittik. inanın şoförlük sizin yaptığınız işten daha zor. Her zaman aynı sorulara yanıt veriyorsunuz. Artık ben bile bu sorulara yanıt verecek duruma geldim” der.

  Einstein, dikkatlice dinler ve ilginç bir teklifte bulunur; “Peki o zaman. Şimdi gideceğimiz yerde beni daha önce hiç görmediler. Eğer o kadar kolay olduğunu düşünüyorsan, sahneye benim yerime sen çık bugün. Ne de olsa benim görünüşüm hakkında bir fikirleri yok. Beni sen sanacaklardır”

  Şoför bir an duraksar ama bu teklif eğlenceli görünür ve “tamam, anlaştık” der. Einstein'ın hiç düşünmeden bütün kariyerini bir troll uğruna riske atacağını ve bunu bir Storia editörünün yıllar sonra yazacağı kimin aklına gelebilirdi ki?

  Şoför Einstein’ın paltosunu ve şapkasını da alıp konferansta yerini alır. Zamanı gelince herkesin beklediği an gelir ve ünlü fizikçi Einstein sahneye davet edilir. Einstein’ın şoförü heyecanlı bir şekilde sahneye yönelirken, Einstein arka sıralardan ayrılan yerinden şoförünü izler.

  Einstein’ın şoförü, profesörle beraber o kadar çok konferanslara katılmıştır ki artık soruların yanıtlarını ezberlemiştir. Şoför, sahneye çıktıktan sonra fizik konusunda kısa bir konuşma yaptıktan sonra soru kısmına geçilir. ilk başta sorulan sorular şoförü zorlamaz. Kısa ve öz yanıtlar verir.

  Ancak Einstein’ı zor duruma sokmak isteyen bir fizikçi söz alır ve çok zor bir soru sorar. Şoför bir an duraksar ve; “Bu kadar basit bir soru sormanıza şaşırdım. Bu soruyu şoförüm bile yanıtlayabilir der ve arka sıralarda oturan Einstein’ı işaret eder.”

  Salonda herkes "yok artık canım o kadarda değil!" havasındayken Einstein ayağa kalkar ve oldukça ayrıntılı bir yanıt verir. Bütün salon sessizliğe gömülür. Herkes gözünü açmış ve Einstein’ın şoförü bile bunları biliyorsa kim bilir kendisi neler biliyordur dercesine gerçekte Einstein'ın şoförü olan ama salondakilerin gerçek Einstein zannettikleri şoföre baka kalırlar.

  1921 yılında Nobel Fizik Ödülü'ne layık görülen teorik fizikçi ve bilim kişisi Einstein'ın düşünceleri günümüze kadar ışık tutmaya devam etmektedir. Bu hikaye aslında zeki kişilerin çevrelerinde neden kendileri gibi zeki kişileri tuttuğunu açıklar nitelikte.

  alıntı: storia
  2 ... mcbule
 • liseli yazarlar

  .
  liseli yazarlar
  1 ... teflon
 • nazım hikmet in sapık bir abazan olduğu gerçeği

  .
  kısmen haklı bulduğum önermedir. şiirlerine diyecek bir şey yok lakin hem eşini aldatıp hem de kuzeniyle ensest ilişki yaşayan bir adam olduğunu göz önünde bulundurunca diyecek bir şey bulamıyorum. şimdi aynı şeyi sıradan biri yapsa demediğinizi bırakmazdınız. iyi bir şair olması yaptıklarının üstünü örtmez. sonuçta tanınan bilinen toplum tarafından kabul gören değerli bir şairimizse örnek bir karakter olmalıydı. bu nedenle karakter olarak nazım, gözümde o kadar yüceltilecek, abartılacak biri değil.
  3 ... kedibirisi
 • ömer hayyam

  .
  11.yy'da iran'da yaşamış, rubaileri ve şaraba olan düşkünlüğüyle bilinen hayranlık uyandıran zat.

  "yeryüzünü gül bahçesine çevirmekten
  daha güzeldir bir insanı sevindirmen
  bin kulu azat edenden daha büyüktür
  bir hür insanı iyilikle kul edebilen"
  4 -1 ... kedibirisi
 • yarasalar

  .
  Şöyle sevimli yaratıklardır.

  yarasalar
  yarasalar
  yarasalar
  yarasalar
  1 ... aslolan fenerbahce dir
 • günün bilgisi

  .
  günün bilgisi
  1 ... dideyyo
 • renk körlüğündeki inanılmaz mantık hatası

  .
  Renk körlüğündeki değil renk körlüğü testindeki mantık hatasıdır bence.

  Birbirine yakın tondaki renkler haricinde diğerlerini ayırt edebiliyorum, herhangi bir sıkıntı da yaşamıyorum.
  Ama renk körlüğü testine göre yüzde doksan renk körü çıkıyorum, oysa benim renklerle bi sıkıntım yok sadece ordaki sayıları okuyamıyorum.
  1 ve 7,
  3, 5, 6, 8
  Özellikle de 3 ve 9 birbirine çok benziyor.
  10 -1 ... kara erik habbesi
 • sürekli olumsuz düşünen insan

  .
  Yanımda görmek istemediğim insan. Bu tip insanlar bir süre sonra sizin de bütün yaşam enerjinizi alıyorlar çünkü. Yapma bak güzel düşün, bu kadar mutsuz olma deseniz de anlamıyorlar. Hepsi ömür törpüsü.
  2 ... darulmihen
 • ateizmin mantığı

  .
  ara geçiş formu yok, evrimi kanıtlayan hiç bir fosil yok diyen, araştırmaktan aciz saman beyinliler için;

  (bkz: archaeopteryx) dinozor - kuş geçiş formu

  (bkz: odontochelys semitestacea) yarım kabuklu kaplumbağa

  (bkz: tiktaalik rosae) balık - 4 ayaklı kara canlısı geçiş formu

  (bkz: ambulocetus) ayaklı bir balina türü

  (bkz: anchiornis huxleyi) dinozor - kuş geçiş formu

  balıktan amfibiyene:

  paleoniscoids ,osteolepis, acanthostega, ıchthyostega, eusthenopteron, tiktaalik, sterropterygion, panderichthys, eryops, elpistostege, obruchevichthys, hynerpeton , tulerpeton, labyrinthodonts ,lungfish (ciğer balığı)

  amfibiyenden sürüngene:

  proterogyrinus, limnoscelis, tseajaia, solenodonsaurus, hylonomus, paleothyris, seymouria

  sürüngenden memeliye:

  paleothyris, protoclepsydrops haplous, clepsydrops, archaeothyris, varanops, haptodus, dimetrodon, sphenacodon, biarmosuchia, procynosuchus, dvinia, thrinaxodon, cynognathus, diademodon, probelesodon, probainognathus, exaeretodon, oligokyphus, kayentatherium, pachygenelus, diarthrognathus, adelobasileus cromptoni, sinoconodon, kuehneotherium, morganucodon, eozostrodon, morganucodon, haldanodon, peramus, endotherium, kielantherium, aegialodon, steropodon galmani, vincelestes neuquenianus, pariadens kirklandi, kennalestes, asioryctes, cimolestes, procerberus, gypsonictops

  dinozordan kuşa:

  allosaurus, coelophysis, compsognathus, eoraptor, epidendrosaurus, herrerasaurus, ceratosaurus, allosaurus, compsognathus, sinosauropteryx, protarchaeopteryx, caudipteryx, velociraptor, deinonychus, oviraptor, sinovenator, beipiaosaurus, lisboasaurus, sinornithosaurus, microraptor , archaeopteryx , rahonavis, confuciusornis, sinornis, patagopteryx, ambiortus, hesperornis, apsaravis, ıchthyornis, columba...

  bunların hepsi ara geçiştir.

  insan kuyruğu: kuyruklarımızı ne zaman, ne için, nasıl kaybettik?

  kuyruk, hepimizin bildiği gibi, pek çok hayvanda denge ve kimi zaman tutunma amaçlı bir organ olarak kullanılmaktadır. gecko kertenkelelerinin duvarlar arası geçişlerde kuyrukları olmadan son derece başarısız oldukları bilinmektedir. kuyruklarını 5. kolları gibi kullanan örümcek maymunları, ağaçlar üzerinden atlayarak saatte 60-80 km/h hızlarla hareket edebilir. kuyruk, genellikle yerden yüksek yaşayan hayvanlar için önemli bir organdır.

  insan (homo sapiens) türünde de normalde, gebeliğin 4. haftasında genomumuzda atalarımızdan kalmış olan "kuyruk üretimi" ile ilgili kısmı okunur ve insan yavrularının ana karnında kuyrukları çıkar. kuyruğumuz, embriyo 31-35 günlükken en büyük uzunluğa ulaşır. ancak genomun bir diğer kısmında, evrimsel süreçte edindiğimiz "kuyruk apoptosisi (programlı hücre ölümü)" genleri sayesinde, normal bireylerde kuyruğu üreten hücreler öldürülür ve kuyruk yok olur. ancak kuyruk sokumumuzun (coccyx) varlığı, kuyruğumuzun bir zamanlar var olduğunu ve bizim evrimsel süreçte kuyruklu hayvanlara bağlı olduğumuzu göstermektedir. kimi zaman, bazı mutasyonlar sonucunda eğer apoptosise sebep olan genler kapanırsa ya da bozulursa, kuyruk yok edilemez ve kuyruklu doğum meydana gelir. 1884'ten bu yana 23 kuyruklu bebek doğumu vakası bildirilmiştir. en günceli 2001 yılında hindistan'da 33 santimetrelik bir kuyrukla doğan insan yavrusudur.

  bu tip doğrudan genlerle ilgili olan durumlar, örneğin c vitamini üretemememizde de etkendir. c vitamininin üretimini tetikleyen 3 gen bulunur; ancak insanlarda 3. gen körelmiştir ve işlevini yerine getiremez. ancak doğru mutasyonlar sağlanabilirse, bu gen tekrar aktive edilebilir ve bizler de c vitamini üretmeye başlayabiliriz (basit bir örnek bu, zira c vitamini üretimi için genlerden fazlası gerekebilir, organlar arası işbirliği gibi). kuyruk için de durum aynıdır.

  dediğimiz gibi kuyruk, ağaçlar üzerindeki hayvanlar için çok önemli bir organdır. kuyruklarımız, bizim atalarımızdan çok önce, insaymun dediğimiz insansı maymunlar ağaçlardan inmeye başladığı zamanlarda yitirilmeye başlamıştır. yani bu, geç oliyosen dönem'e, bundan 23 milyon yıl kadar öncesine denk gelmektedir. kuyruğun kaybolma sebebi, iki ayak üzerine kalkmayla (bipedalizm) ve ağaçlardan kara yaşamına geçmeyle (terrestial yaşam) beraber kuyruğun eski işlevini yitirmesi ve artık üretilmesinin boş yere enerji harcanması anlamına gelmesidir. bildiğiniz gibi kullanılmayan organlar da evrimsel ekonomi dahilinde zamanla körelmekte ve yok olmaktadır.
  2 -2 ... pitroipa
 • sait faik in abasıyanık kitabı

  .
  Bilmiyor olabilir, bence üzerine gidilmesini veya dalga geçilmesini gerektirecek bir durum yok. En azından Türk edebiyatını katleden saçma sapan kitapları okumaktansa değerli bir yazarımızın kitabını okumaya değer görüp almış. Böyle dalga geçerek hevesini kırmayıp tebrik etmek gerekiyor. Sonuçta hiç kimse annesinin karnından sait faik abasıyanık'ı bilerek doğmuyor. Biraz da kitabın kapak tasarımı yüzünden öyle zannetmiş, olur öyle şeyler.

  Edit: Linç kültürünüze alet ettiğiniz insan henüz çocuk farkında mısınız? Hayır bu kadar tepkiyi hakedecek ne yapmış ben onu da anlamadım. Bildiğiniz bir konu var ya hemen aşağılama küçük görme moduna giriyorsunuz. Başkalarını cahillikle suçluyorsunuz oysa sizin yaptıklarınız tipik cahil davranışları. Her şeyi geçtim bu çocuğun ileride bu olay yüzünden yaşayabileceği psikolojik problemleri düşünün bari. Çok şey değil, biraz insan olun yeter.
  15 -5 ... darulmihen