• bugünkü maymunlar neden insan olmaz

  10.
  evrim doğadaki belirsizlik haline göre hızlanıp yavaşlayadabilir. mesela zehirli gaz yayılımı olduğu vakit büyük bir evrim süreci başlamıştır çünkü canlıların hayatta kalmak için artık yeni koşullarla mücadele etmesi gerekir. en basit olay bu aslında mücadele etmek.

  yani bir canlı evrim geçirmeyedebilir bu onun konumuna bağlıdır. timsahlar da neredeyse hiç değişim yoktur mesela. çünkü güçlü hayvanlar hiçbir açıdan değişim yaşamadan da çok rahat hayatta kalmışlar bu yüzden bir seçilime uğramadıkları gibi bir adapte sürecine de maruz kalmamışlardır.

  evrimi anlamak teferruatlı olay. fakat basit mantıkla canlının evrim geçirmesi için belli sebepler gerekli. günümüz dünyasındaki ilerleyiş bunu tetiklemiyor, tetiklese dahi her canlının evrimi benzer şekilde olmaz içerisinde bulunduğu şartlar neticesinde olur.

  yani bugün sadece maymunlar için değil diğer hayvanlar için de neden evrim geçirmiyorlar sorusunun cevabı budur. çok daha geniş açıklanabilir ben biraz yüzeysel olarak anlattım.

  yine de canlılar hayatta kalmak için nasıl ve ne şekilde evrimleşir diye düşünebilecek kişiler için onu da anlatalım:

  mesela bir aslandan örnek verelim 10 tane aslanı alalım bu aslanları günümüzde bulunduğu ortam dışında daha hızlı koşabilen avların bulunduğu bir ortama götürüp bırakalım. daha öncesinde hızdan daha önce gelen kas gücünün etkili olduğu bu canlılar için artık kas gücünden ziyade hız faktörü önemli hale geldi. içlerinden 6 sı hızlı koşabiliyorken diğerleri daha güçlü fakat daha hantal diyelim. bu durumda içlerinden 6 sı hayatta kalıcak ve 4 ü ise yüksek ihtimalle ölücektir. daha sonra içlerinden hızlı olan 6 sı genlerini bir sonraki nesle aktararak üreyecek ve doğan çocukları da onlardan aldığı genetik özellikler sayesinde yine yüksek ihtimalle hızlı olucaktır. fakat daha sonra yine bu şartlara uygunluk açısından sürekli bir değişim içerisine giricekler yani canlının artık ağırlıklı olarak yaptığı iş hıza odaklı olduğu için ağırlık onun için dezavantaj olucak ve bu seferde içlerinden daha ağır olanları elenicek ve aynı zamanda bu ortamda bulunan canlıda kendisini tamamen orada hayatta kalacak koşullara uygun şekilde adapte edicek yani sadece seçilim faktörü değil kendi yapısında bulunan ortama uyum sağlamak için değişim faktörü de etkili olucak ve artık daha önce bulunduğu yerdeki akrabalarıyla gerek görünüş gerekse özellikler olarak farklı bir hal almış olucak. yani doğal seçilim bir canlıyı evrimleştirmiş buluncak. şuna da dikkat etmek lazım canlının sadece bir özelliği değişmez değişen özelliği birçok noktada yine kendisini etkiler örnekte de bahsettiğim gibi daha hızlı koşabilmesi için kilosunun da daha az olması lazım.

  haliyle ortada bir değişim ve dönüşüm var canlı yavaş yavaş farklılaşarak iyice bambaşka bir boyut alıcak. fakat bu evrimi tetikleyen süreç canlıların hayatta kalma mücadelesidir.
  3 ... keyf kahyasi
 • bütün erkeklerin kendisini yakışıklı zannetmesi

  48.
  annelerin yakışıklı oğlum diye sevmesinden kaynaklanan vahim durum. ama bir sakıncası yok herkes kendisini yakışıklı veya güzel görebilir ki görsün de. özgüvenli olmak önemli birilerinin kendisine olan güvenini görüntüsüyle yıkmamak lazım.

  ama gidip de bir de ego yapıyorsa tabi bu insanlar görüntülerinden dolayı o zaman ayrı tabi o vakit yüzlerine acı gerçek vurulmalı lan bir git aynaya bak şempanze denilmelidir, kızlar için de geçerlidir.
  2 -2 ... keyf kahyasi
 • evrimi bana kanıtla diyene cevap

  11.
  Genelde ara tür vesayre diyorlar yaklaşık 1 sene önce şöyle bir yazı yazmıştım (bkz: evrimin işleyişi kuşların evrimi ve ara türler)

  Evrim sürecinde kanıtlanamayan bir boyut yoktur. Ara türlerin varlığı da gayet kanıtlıdır ki başlıkta da örneklerini verdim.

  yani evrim sürecinde bir eksik yok. Zaten kanıtlanmış durumda. Eğer tersini iddia ediyorsa karşı taraf bir kanıt sunmalı. Mesela bir canlı örneği getir ki yapısı itibariyle bağlantılı olduğu canlı türü olmasın. Sonuç olarak sıfırdan yaratılan bir canlının yapısı farklı olabilir ama evrimsel süreçte mümkün değil

  Madem evrim yalan araştır kanıtla yapabiliyorsan ve sonra bunu sistemli olarak biyolojik boyutta açıkla. Yüzlerce konuyu açıklayan evrim teorisine karşı yalan diyorsan yüzlerce konuyu açıklayan karşı fikir sunmalısın.
  3 ... keyf kahyasi
 • halil inalcık

  281.
  Halil inalcık hoca da olmasa Osmanlı gerçeklerini öğrenememiş olucaktık.

  Tüm gerçekleri ile Osmanlıyı açıklayan gerçek tarihçi, bugün bulunan tarihçilerin üstad olarak gördüğü büyük isim.

  Osmanlı'yı gerçekten tarafsız olarak öğrenmek isteyen herkesin okuması gereken bir numaralı isim kendisidir. Tarihe meraklı olan Osmanlıyı de öğrenmek isteyen Halil inalcık kitaplarını okursa hayallerde anlatılan yerine gerçek bir tarih tablosu görecektir.
  1 ... keyf kahyasi
 • patates yiyenler

  7.
  Bunlar pek patates yemişe benzemiyor ama hadi hayırlısı yine de.

  Korkunçlu teyzelerin olduğu tablo.
  -1 ... keyf kahyasi
 • saçların dökülmesi

  15.
  An itibariyle yine derin kedere sürükleyen durum. Dökülmeyin lan insafsızlar.

  Neyse benim saçlar iyice dökülene kadar teknoloji baya ilerler diye yine kendimi mutlu ediyorum biraz.

  Ayriyeten bu meretin dökülme sebepleri arasında stres de var. Hayır döküldükçe daha da stres yapıyorum sürekli birbirini tetikliyor. Efendi olup yerlerinde dursalar ne olurdu sanki.
  4 ... keyf kahyasi
 • sapyoseksüel

  284.
  Bu da popüler oldu iyice. Ortalama ıq düzeyinin maymunlarla hemen hemen aynı olduğu canım ülkemin her insanı sapyoseksüel olmaya başladı.

  Bu ooo abi yine bir şey çıkmış hadi bizde ondan olalım modası bitse keşke.

  Sapiens: bilgelik anlamına gelir
  Sapio: akıllılık
  Sapio+sexual= aklını kullanabilen kişilerden hoşlanmak.

  evet akıl dediğimiz kavram birçok varlık üzerinde bulunmasına rağmen çoğu kişi için çalışmayan bir donanım diyebiliriz. fakat algılanan sapyoseksüel görüş egoizmden başka bir şey değil.

  ''ben çok zekiyim yalnızca zeki kişilerden hoşlanırım'' düşüncesinde olan insanlar kendisini sapyoseksüel olarak nitelendiriyor. zeka kavramını açıkla desen yamulur ehem kühem yaparlar.

  sapyoseksüellik bir tarz, doğuştan gelen bir özellikten ziyade bir bakış açısından ibaret. her insanın bir değer yargısı vardır. birisini gözünde tartarken onları değerlendirirsin ve sende bazı sebeplerden dolayı ağır basar. sapyoseksüel eğilim gösteren bir birey için kişinin düşünce zenginliği, bilgiye olan mesafesi terazide daha ağır düşer. olay bundan ibaret. bir şeye sadece zeki diye aşık olunmaz o zaman oturup bilgisayarı yiyelim hadi çok zeki bak ne kadar işlem yapıyor diye. insanı etkileyen birçok faktör vardır neticesinde.
  2 -1 ... keyf kahyasi
 • gelir dağılımı düzeltmek için yapılması gerekenler

  16.
  Çabuk liberaller gelmeden.

  Ekonominin kalesi olarak görülen Amerika bile battığında hemen ya ne yapalım devlet ekonomiye müdahale etmiyor kamu güçsüz özel sektör nasıl tek başına müdahale edecek her şeye devlet desteği sağlayın bize diye konuşup durdular.

  Neymiş efendim devlet desteği insanları tembelliğe sürüklüyormuş. işsizlik yokmuş da gönüllü işsizlik varmış

  1600 lira asgari ücretin olduğu yerde kiralar 1000 liradan başlıyor. Bunlar halen yok gönüllü işsizlik var da şu bu.

  Çalışan yoksullar diye bir kavramın olduğunu bilmiyorlar ya da bunu görmezden geliyorlar. Artık sadece çalışmak yetmiyor. Piyasa adamın iliğini kemiğini kurutuyor seni ömrünün sonuna kadar bir arpa boyu yol ilerletmeden çalıştırıp duruyor.

  Devletleşme olmadan devletçi anlayış hakim olmadan gelir dağılımı asla dizginlenemez.
  1 -1 ... keyf kahyasi
 • iftar vediği 200 kişiyi zehirleyen akp belediyesi

  6.
  (bkz: 29 tl olan eti 70 tl ye almanız sizin probleminiz)

  sanırım artık devletin problemi oldu *
  1 ... keyf kahyasi
 • seçimden sonra benzin 7 lira

  4.
  Devletin ticaret konusunda zayıf olduğu belli. Buna rağmen aldığı geliri kısıyorsa bunun altında bir şey olduğunu anlamak zor olmuyor. Ekonominin iyice çöktüğünü gizlemek için benzindeki artışı böyle gizliyorlar.

  Kazanmaları ile birlikte dolarda bir değişim fazla olmucak. Zaten bu iktidar döneminde bu kadar yükseldi biraz düşse bile geri çıkacaktır. Çünkü artık yabancı piyasa Türkiye'ye gelmekten çekinir oldu her ne kadar çabalansa da yabancı yatırımcı bu hükümet varken daha ülkeye gelmez tersine çoğu çekilmeye başladı bile.

  Haliyle hem dolar daha da yükselicek hem de devlet ÖTV yi eklicek sonuç olarak benzin fiyatı tavan yapıcak.

  Seçimi onlar kazanırsa onlar da dahil olmak üzere hepimiz kaybedicez. Maalesef böyle kötü bir döngüdeyiz ve bunu halen göremeyip ya da görüp bu isimleri savunanlar var.
  4 ... keyf kahyasi
 • kenan sofuoğlu nun lamborghiniyle partiye gelmesi

  9.
  Hangi dünya çapında başarısı var acaba. Dünya çapında motorsikletçilere ismini sorun birisi bile bilmez. Bu adamın acemilerin yarıştığı yerde yarıştığını yazalı yıl geçmiştir belki

  Ama yandaş medya sürekli kendisini övdü ismini çıkardı da çıkardı. Sebebi buydu işte halka karşı partlatıp yıkayıp yağlayıp sonra da milletvekili adayı yaptılar. Bu işler böyle.
  4 ... keyf kahyasi
 • yusuf halaçoğlu

  275.
  "Genel Başkan Yardımcılarımızın izmir’de liste başı adayı olmaları nedeniyle Kayseri konusunda aday olmasının uygun olabileceği ifade edildi. Kendisi de Kayseri’den aday olmak istemediğini söyleyince maalesef listemizde yer alamadı.”

  Genel başkan yardımcıları oradan aday olduğu için. Kendilerini ülkenin durumundan daha önemli görüyorlar işte. Ben oradan olucam kazanırsam ben kazaniyim bana ne diyorlar.

  işte demokrasi böyle bir şey. Size demokrasi satmaya çalışanlar şu tanımı hiç umursamaz
  (bkz: parti içi demokrasi)

  parti içi demokrasi yok Türkiye'deki partilerde. Daha kendileri demokrasiye uymayıp sonra halka demokrasi sözleri söylüyorlar.

  CHP yine bu konuda zayıf ama parti karar verirken genel başkanı değil de çıkması için farklı bir hamle yapıp şaşırtarak Muharrem ince'yi seçti mesela. Bu hamle dışında chp'de de başka parti içi demokrasi hareketi görmedim ben. Fark edildiği kadar iyi partide de yok.

  Kendilerini ülkeden daha önemli görmekten vaz geçene kadar siyasetçiler ülke bu noktadan çıkamaz.

  He iyi parti CHP için böyle dedik de akp çok mu iyi? Hayır en ağır onu onlar yapıyor yine. Ben gidersem ülke batar diyor Cumhurbaşkanı kendisini ülkedeki her şeyden daha önemli görüyor o da.

  Al birini vur ötekine işte.
  1 ... keyf kahyasi
 • siyaset yalan söyleme sanatıdır

  11.
  Machiavelli tarzı siyaset öyledir. günümüz de bu kabul görür.

  Machiavelliye göre devlet adamı söylediği sözleri tutmayabilir önemli olan verdiği kararların doğruluğudur. Çünkü sözlerini tutması doğru bir sonuca ulaştırmayabilir.

  Ama yalan konuşabilir çünkü hedefe giden yolda her şey mübahtır

  (bkz: machiavelli)
  (bkz: prens)
  2 ... keyf kahyasi
 • gizem karaca

  227.
  hangisi birbirinden daha düşük zekalı çözemedim.

  -sen gerizekalı gibi yapmışsındır şimdi
  -yooo gerizekalı gibi yapmadım gayet güzel yaptım

  normalde zekalarıyla hayatta zor kalıcak insanları ünlü yapıp tonla para kazandırıyorlar. gerçi bunları ünlü yapanda bunların zekasında işte.
  13 -4 ... keyf kahyasi
 • kendini nasıl motive edersin

  1.
  kendini nasıl motive edersin
  4 ... keyf kahyasi
 • bil ve fethet

  181.
  facebook da yaygın olduğu zaman oynuyordum hep ben iyi giderken ana kaleyi fethetme sorularında sayıları kaçırıp kaybediyordum. sen o kadar bil sonra hepsini alsınlar, bilginin hiç değeri kalmamış *
  1 ... keyf kahyasi
 • goodbadnotgodii

  52.
  Kuçu kuçusunu alsa da kurtulsak dediğim yazar.
  2 -1 ... keyf kahyasi
 • a haber

  1203.
  Bunlara inanan kişilere kendime 100 m den yakınlaşmaması için dava açasım var.

  4 yılda 4 milyon istihdammış. Lan işsizlik oranı arttı bunlar istihdam yaptık diyor hahaha akıl sağlığını korumak o kadar zor ki bu ülkede.
  1 ... keyf kahyasi
 • istikrar için akp

  13.
  Çok istikrarlı gidiyoruz.

  2018 de 2017 da kazanılan paranın kur versiyonu ile 1 sene de küçülmüş olduk. 2019 da ise 2018 e oranla küçülmüş olucaz.

  Dünya böyle istikrar görmemiştir hedef 2023 e kadar aynı istikrar da değer kaybetmek sanırım.

  On numara strateji yalnız dünya lideri olduğumuzu diğer devletler anlamasın diye ülkenin parasını buhar ediyoruz.

  Büyük resmi görmüyorsunuz siz bir kere.
  -1 ... keyf kahyasi
 • nagehan alçı

  1037.
  Son yazılarından birisini okudum.

  Muhalefetin güçlü halinden belli ki baya çekiniyor. Neymiş efendim muhalefet iktidar ve destekçilerini yargılamak istiyormuş bunun için iyice bilenmiş ama bu kimseye bir şey katmazmış hepimiz birbirimize iyi niyetle bakmalıymışız da mış mış.

  "
  Şu an bu ülkede kimsenin helalleşme istediği falan yok. Amiyane tabirle herkes “kan istemeye” devam ediyor. Muhalifler, Tayyip Erdoğan’dan ve onu desteklemiş herkesten 16 yılın intikamını almayı büyük bir kinle arzuluyor. iktidar tabanı ise “eski egemenler”le hesaplaşmanın hâlâ bitmediğini ve daha fazla kişinin geçmişte yapılanların bedelini ödemesi gerektiğini yazıyor."

  Merak ediyorum helalleşmek şimdi mi aklına geldi hanfendimizin. Bundan aylar öncesinde esip gürleyen muhalefetten olan insanlara hakarete varan söylemlerde bulunan aslan kesilen çoğu isim kedi kesildi kedi.

  Kimsenin kimseyi yargılamak gibi bir derdi yok. Muhalefetin istediği bu ülkede haksızlıklarla bir yere gelen, torpille gelen, hak etmediği yerde bulunan, suç işleyen kişiler hak ettiği gibi yargılansın.

  Korku böyle bir şey işte. Nasıl adalet meraklısı kesildiler hemen * boşa demiyorlar adaletli olun ki yarın o adalet sizi yargıladığı zaman başınız derde girmesin diye.
  3 ... keyf kahyasi
 • yeni şeyler getiriyorum